Jak dbać o skórę u kobiet w ciąży?

W czasie ciąży zachodzi szereg zmian o podłożu hormonalnym, metabolicznym oraz immunologicznym, dlatego przyszłe mamy powinny szczególnie dbać o swoją skórę, zarówno ciała jak i twarzy.

 

Skóra twarzy w ciąży może wygładzić się i nabrać jędrności. Znikają problemy związane z rozszerzonymi ujściami mieszków włosowych, dzięki czemu wygląda bardziej promiennie. Może być jednak odwrotnie. Skóra może się przetłuszczać, a na twarzy pojawi się trądzik. Ponadto może stać się sucha, wrażliwa, zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień (ostuda ciążowa –melasma), mogą pojawić się też rozstępy oraz cellulit.

Z jednej strony bardzo ważne jest aby intensywnie nawilżać skórę, natłuszczać, peelingować, przeciwdziałać świądowi, utrzymywać prawidłową barierę hydrolipidową, ujędrniać, ale należy to robić świadomie. Ponieważ najważniejsze jest bezpieczeństwo, pewne kosmetyki należy odstawić w czasie ciąży oraz podczas karmienia piersią. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż nie ma badań naukowych przeprowadzanych na kobietach w ciąży, ale i tak niezależnie od tego ważne jest, by zwracać uwagę na składniki aktywne zawarte w preparatach. Jeżeli nie masz pewności wybieraj kosmetyki dedykowane dla kobiet w ciąży.

Bardzo ważne jest, jeżeli korzystasz z usług kosmetologa, aby poinformować go swoim stanie. Po pierwsze specjalista dobierze odpowiedni zabieg, dbając o odpowiednie składniki aktywne, przeznaczone dla kobiet w ciąży, a po drugie – będzie znał przyczynę i lepiej dobierze terapię.

Mając na uwadze powyższe – i bezpieczeństwo, i leczenie przyczynowe, i zmianę potrzeb Twojej skóry, warto zrobić remanent w „kosmetyczce”. Może się zdarzyć, że nie będziesz musiała zmieniać całej dotychczasowej pielęgnacji. Jednak część z pozycji może być do odstawienia na czas ciąży i karmienia. Najczęściej odstawiane są kosmetyki oraz leki stosowane podczas leczenia trądziku, zawierające w składzie retinoidy, maści o działaniu leczniczym do ciała i twarzy, które mają w składzie antybiotyki, jak również kwas salicylowy, kwas glikolowy, kwas laktobionowy, kwas migdałowy, olejki eteryczne, formaldehyd, dihydroxyacetone, fenoksyetanol, parabeny, triklosan, czy tetracykliny. To jednak nie wszystkie składniki, których należy unikać, więc najlepiej skonsultuj rutynę pielęgnacyjną z kosmetologiem lub lekarzem.

Najważniejsze zasady pielęgnacji w czasie ciąży
  1. Stosuj odpowiednio dobrane kosmetyki do twarzy oraz do ciała. Bardzo istotne jest nawilżanie oraz stosowanie kosmetyków poprawiających elastyczność skóry. W przypadku pojawienia się niedoskonałości wywołanych zmianami hormonalnymi, szybkio zastosuj odpowiednie preparaty, a także omów ze specjalistą działania profilaktyczne.
  2. Pamiętaj o CAŁOROCZNEJ ochronie przeciwsłonecznej . W tym oczywiście o reaplikacji filtrów w ciągu dnia. W ciąży najlepiej sprawdzą się filtry mineralne.
  3. Dieta oraz ruch mają znaczenie i wpływają na stan skóry! Jeśli nie ma przeciwwskazań, nawet nieco szybszy spacer sprawi, że organizm będzie odpowiednio dotleniony, a co za tym idzie - utrzymasz prawidłowe ukrwienie skóry.

 

KATARZYNA KRAWCZYK-PRUSKO

Copyright ⓒ 2018 Dermo | Polityka cookies | Logowanie

Designed by: