Toksyna botulinowa (BOTOKS)

Toksyna botulinowa (BOTOX, VISTABEL, AZZALUR) to skuteczny lek  wykorzystywany  w celu zatrzymania procesu starzenia się skóry. Przeciwdziała pogłębianiu się istniejących już zmarszczek mimicznych, a także zapobiega pojawianiu się nowych.

Mechanizm działania botoksu polega na osłabieniu kurczliwości tych mięśni, do których został wstrzyknięty. W efekcie skóra przestaje się fałdować, a zmarszczki się wygładzają.

Zabieg wykonywany jest bardzo precyzyjnie, nie trwa długo i przebiega praktycznie bezboleśnie, a efekty - zarówno u kobiet, jak i mężczyzn - utrzymują się przez czas ok. 6 miesięcy.

Botoks jest również lekiem w terapii nadpotliwości – występującej głównie w okolicach pach, dłoni i stóp. Iniekcje z toksyny botulinowej w leczeniu nadmiernej potliwości cechuje wysoka skuteczność i zadowolenie pacjentów. Toksyna botulinowa poraża zakończenia nerwowe powodując chemiczną denerwację gruczołów potowych. Tym samym wydzielanie potu jest zablokowane. Zahamowanie wydzielania potu widoczne jest już po kilku dniach, a  satysfakcjonujący wynik leczenia utrzymuje się przez ok. 8 miesięcy. W okolicy dłoniowej rąk i podeszwowej stóp nawet nieco dłużej. Ilość produktu potrzebną do wykonania skutecznego zabiegu ocenia się na podstawie tzw. testu Minora informującego lekarza o stopniu nasilenia nadpotliwości w danym obszarze.

Wskazania:

  • leczenie zmarszczek pionowych gładzizny czoła – między brwiami (tzw. „lwia” zmarszczka)
  • leczenie zmarszczek poziomych czoła
  • leczenie zmarszczek wokół oczu (tzw. „kurzych łapek”)
  • usuwanie zmarszczek powieki dolnej, zmarszczek wokół ust,  na brodzie czy na szyi
  • leczenie nadmiernej potliwości okolic pach, dłoni czy podeszew stóp
  • leczenie przewlekłych bólów głowy (na tle migrenowym, napięciowym i innym)
  • leczenie bruksizmu – zgrzytania zębami

Zabieg – opis i efekty:
W zależności od leczonego obszaru, zabieg trwa ok 15-30 minut. Ostateczną dawkę ustala lekarz na podstawie wywiadu medycznego oraz badania fizykalnego. Minimalny czas utrzymywania się botoksu to 3 miesiące i jest to też minimalny okres, po którym można zabieg powtórzyć. W Centrum Zdrowej Skóry zabiegi wykonujemy średnio co 4-6 miesięcy, czasem co 8 miesięcy, w zależności od uwarunkowań anatomicznych pacjenta, użytej dawki botoksu, jego rodzaju i stężenia. W czasie zabiegu możliwe jest odczuwanie niewielkiego dyskomfortu i rozpierania.

Po zabiegu:
w ciągu kilku godzin po aplikacji botoksu nie należy pochylać głowy w dół (np. przy wkładaniu butów lub podnoszeniu przedmiotów), przyjmować pozycji leżącej (sen, masaż, inne zabiegi i czynności wymagające pozycji leżącej.). W miejscach nakłuć zabronione są  masaże wszelkiego rodzaju;  podczas kolejnych 3 dni nie należy wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych;

Trzeba pamiętać, że w miejscach wykonanego zabiegu mogą pojawić się niewielkie grudki obrzękowe i rumień.  Objawy te ustępują na ogół w ciągu 10-15 minut, nie ma zatem powodów do niepokoju, a pacjenci mogą niemal natychmiast powrócić do swoich zajęć. Zalecana jest wizyta kontrolna po 2 tygodniach od wykonanego zabiegu

Copyright ⓒ 2018 Dermo | Polityka cookies | Logowanie

Designed by: