Peelingi medyczne

Peeling chemiczny jest procedurą z zakresu medycyny estetycznej, która sprowadza się do głębokiego złuszczania warstw naskórka, a często też skóry właściwej. Jest wykonywany przy pomocy dobranego indywidualnie preparatu, a jego głównym zadaniem jest usunięcie uszkodzonych komórek skóry, by przywrócić jej naturalną strukturę i koloryt. Peeling chemiczny jest precyzyjnym narzędziem działającym w sposób równomierny. Aby procedura była w pełni bezpieczna konieczna jest konsultacja ze specjalistą – zabieg może być wykonywany przez kosmetologa lub lekarza.

Przygotowania do zabiegu i jego przebieg
Jak przed każdą medycznąingerencją konieczne jest przeprowadzenie konsultacji obejmującej wywiad z pacjentem, oraz badania – mające na celu stwierdzenie ewentualnych przeciwwskazań. Zaliczają się do nich alergie, ciężka postać trądziku, bardzo wrażliwa skóra, opryszczka, jak również liczne znamiona. Poza tym peelingu nie wolno wykonywać u pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi, u kobiet w ciąży i karmiących.

W zależności od kondycji skóry pacjenta, jak i jego oczekiwań względem zabiegu specjalista dobiera rodzaj peelingu oraz jego stężenie. Każdy peeling chemiczny ma odmienny sposób oddziaływania na skórę. Wśród składników stosowanych najczęściej znajdują się: kwas glikolowy, kwas pirogronowy, kwas salicylowy, kwas mlekowy, kwas migdałowy oraz kwas trój-chlorooctowy. Dodatkowo substancje czynne mogą stanowić też witaminy (zwłaszcza pochodna beta-karotenu -  retinol i witamina C).

Po zabiegu...
Warto uświadomić sobie, że peeling chemiczny nie jest jednorazową procedurą. Dla jak najlepszych efektów warto wykonać całą serię peelingów, oczywiście w odstępach – od 2 do 4 tygodni. Peeling może być łączony z innymi zabiegami – jak mezoterapia czy mikronakłuwanie skóry. Dodatkowo w zależności od problemu – możliwe jest wzmocnienie działania substancji z peelingu przy pomocy preparatów farmakologicznych.

Nawet jeżeli nasza skóra nie charakteryzuje się wysoką wrażliwością należy być przygotowanym na to, że przez około 2 – 7 dni skóra będzie się regenerować. Tutaj czynnikiem determinującym tempo rekonwalescencji pozostaje ogólna kondycja naskórka, stężenie preparatu oraz niedoskonałość, którą pragniemy wyeliminować. Co prawda proces odnowy nie przebiega boleśnie, jednak towarzyszą mu zazwyczaj objawy takie jak: lekki obrzęk, zaczerwienienie, niewielkie pieczenie i świąd. Następnie warstwa zewnętrzna ulega złuszczeniu. W związku z tym istnieje ryzyko wystąpienia:

  • stanu zapalnego;
  • wyrzutów trądzikowych o znacznym, choć przejściowym nasileniu;
  • ujawnienia utajonej opryszczki
  • ustępujących samoistnie zaburzeń pigmentacji skóry;

Dlaczego warto zdecydować się na peeling chemiczny?
Wśród rezultatów zastosowania peelingu chemicznego znajduje się szereg korzyści:

  • odnowa naskórka, jak i warstw skóry właściwej
  • zmniejszenie łojotoku i wydzielanego sebum (przyczyn trądziku)
  • zmniejszenie widocznych przebarwień, poprawa kolorytu cery
  • zatrzymanie procesów zapalnych, jak i działanie antybakteryjne
  • stymulacja produkcji kolagenu, elastyny w skórze – prowadząca do redukcji zmarszczek mimicznych, przywrócenia owalu twarzy;

To wszystko sprawia, że peeling chemiczny jest coraz częściej wybieraną metodą. Zwłaszcza, że procedura jest bezpieczna, można ją łączyć również z innymi zabiegami, a przy tym – efekty pojawiają się w niedługim czasie.

Copyright ⓒ 2018 Dermo | Polityka cookies | Logowanie

Designed by: