Proces starzenia się powoduje utratę jędrności również w okolicy czerwieni wargowej. Usta odwadniają się, skóra na nich staje się cienka i ulega wysuszeniu, a to pociąga za sobą utratę objętości i jędrności. W miarę postępowania odwodnienia, wargi tracą też kolor. Wspomniana utrata elastyczności tkanek powoduje zwiotczenie brzegu ust, co z kolei prowadzi do powstawania zmarszczek – nazywanych potocznie (i niezbyt elegancko) „zmarszczkami palacza” lub „kodem kreskowym”.
Nawilżenie jest niezbędnym warunkiem utrzymania jędrności i struktury warg, chroni je zatem przed skutkami upływu czasu. W przypadku warg, odwodnienie jest pierwszym sygnałem klinicznym starzenia się czerwieni wargowej. Woda jest niezbędna dla utrzymania jędrności skóry, natomiast kwas hialuronowy jest najsilniejszą znaną w medycynie estetycznej substancją nawilżającą. Stąd też wynika, że aby przywrócić śluzówce warg optymalne nawilżenie konieczne jest użycie tego typu substancji. Kwas hialuronowy może przy tym zwiększyć objętość ust, zmienić delikatnie ich kształt i podnieść opadające kąciki. Dzięki swojemu wszechstronnemu zastosowaniu spełnia oczekiwania osób w różnym wieku.
Często do gabinetów medycyny estetycznej zgłaszają się pacjentki z niesymetrycznymi ustami, zbyt cienką górną bądź dolną wargą lub nierównym konturem. Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego może zminimalizować takie mankamenty, przywracając pacjentkom piękny uśmiech i dobre samopoczucie. Obecnie wśród kobiet – za sprawą mediów społecznościowych czy tabloidów – rozpowszechnił się kanon piękna, w którym usta mają być naprawdę pełne. Często wiąże się to z ich powiększaniem. Warto mieć na uwadze, by efekty zabiegu dopasowane były do fizjonomii twarzy. W przeciwnym razie uzyskane rezultaty pozostaną sztuczne, a nawet karykaturalne, dlatego też niezbędnymi elementami pozostają obiektywizm, poczucie piękna oraz doświadczenie lekarza wykonującego zabieg. W naszym centrum stosujemy wyłącznie najwyższej jakości preparaty kwasu hialuronowego.
Zalecenia przed zabiegiem:
zabieg modelowania ust nie wymaga specjalnych przygotowań. nie należy zażywać aspiryny i stosować leków przeciwzapalnych na około 3 dni przed zabiegiem. w dniu zabiegu powinno się unikać intensywnego nagrzewania ciała (sauna, solarium, promienie słoneczne) oraz intensywnego wysiłku fizycznego. bezpośrednio przed zabiegiem należy zmyć makijaż z ust.
Przebieg zabiegu:
ze względu na wrażliwość ust i komfort naszych pacjentów przed zabiegiem stosujemy krem miejscowo znieczulający lub wykonując znieczulenie nasiękowe tzw. dentystyczne. preparat kwasu hialuronowego jest wstrzykiwany przez lekarza w skórę właściwą przy pomocy ampułko-strzykawki i bardzo cienkiej igły. w zależności od potrzeb pacjenta można korygować całą okolicę ust poprzez:
- zwiększenie objętości wargi czerwonej
- modelowanie konturu ust
- wypełnienie drobnych zmarszczek wokół ust
- uniesienie kącików ust
- po iniekcji miejsce wstrzyknięcia preparatu jest masowane celem równomiernego rozprowadzenia na całej powierzchni. bezpośrednio po zabiegu stosujemy preparat ograniczający możliwość pojawienia się drobnych siniaków.
Zalecenia po zabiegu:
przez kilka godzin po zabiegu powinno się unikać dotykania i masowania miejsc iniekcji. przez około 3 dni należy unikać nadmiernego narażenia na promienie słoneczne oraz ciepło (solarium, promienie słoneczne, sauna) oraz wysyłek fizyczny.
Możliwe objawy niepożądane po zabiegu:
bardzo często pojawiają się skutki uboczne w postaci obrzęku, zaczerwienienia, rzadziej rumienia. w wyniku iniekcji powstać może również krwiak. objawy te ustępują samoistnie w ciągu kilku dni.
Przeciwwskazania:
- ciąża i okres laktacji
- miejsca z problemami skórnymi typu zapalnego i/lub infekcje (opryszczka, itp.)
- skłonności do pojawiania blizn przerostowych (keloidów), choroby układu immunologicznego, immunoterapia, nadwrażliwość na kwas hialuronowy