Wszystko, co musisz wiedzieć o retinolu i retinalu, cz2.

mgr Elżbieta Anusiewicz

Z pierwszej części artykułu o retinoidach już wiesz, na czym polega różnica między nimi i że dopasowanie retinolu i retinalu zależy od oczekiwań i wskazań, a odpowiedni preparat i stężenie najlepiej dobrać we współpracy z kosmetologiem. Dziś opowiem Wam o tym, jak wygląda stosowanie retinoidów w praktyce. Zapraszam do lektury!

Czy retinoidy są dla każdego?

Generalnie tak! W zależności od kondycji skóry, wrażliwości i problemu dobieramy odpowiednią formulację i stężenia oraz pielęgnację uzupełniającą . Przy zaburzonej warstwie hydrolipidowej najpierw odbudowujemy ją zabiegami i pielęgnacją, aby później móc wprowadzić retinol czy retinal.

Retinoidy mają wielokierunkowe działanie i naprawdę odpowiedzialnie stosowane potrafią zdziałać cuda. Działamy na trądzik, trądzik różowaty, przebarwienia, zmarszczki, utratę jędrności, skóry łojotokowe z mocno rozszerzonymi porami czy nierównościami potrądzikowymi. Także jako doskonałą profilaktykę przeciwstarzeniową.

Jak długo stosować?

Powinno stosować się retinol w trybie ciągłym zgodnie z zaleceniami kosmetologa. Badania wykazują, że trwała zmiana w skórze (pogubienie, ujędrnienie, spłycenie zmarszczek, ujednolicenie struktury i kolorytu, wzmocnienie)  następują po regularnym 2 letnim stosowaniu, choć spokojnie - w trakcie stosowania terapii będziesz już zauważać wyraźną poprawę jakości skóry, po prostu będzie ona zależna od bieżącego stosowania retinoidów. Trwała zmiana nastąpi po 2 latach.

Czy powinno się zmieniać formulacje retinolu i retinalu?

Tak. Kosmetolog lub lekarz zmienia formulacje i stężenia oraz dodatkową pielęgnację uwzględniając pory roku oraz postępy terapii.

Kiedy mogę spodziewać się efektu?

Już od początku stosowania Pacjenci zauważają zmiany na skórze. Nieraz niedogodnością jest początkowe podrażnienie, łuszczenie czy wrażliwość skóry, ale zawsze Pacjentowi powinien zostać dokładnie wytłumaczone proces stosowania i jednocześnie robimy wszystko, aby etap budowania tolerancji na retinoidy przebiegał komfortowo i bezpiecznie.

Ile trwa czas nabierania tolerancji?

Przy retinalu rzadko zauważamy podrażnienie po rozpoczęciu kuracji, co wyjaśniałam w pierwszej części artykułu. Przy retinolu proces budowania tolerancji trwa od 2-3 miesięcy. Na początku stosujemy preparat kilka razy w tygodniu, następnie zwiększając indywidualnie tą częstotliwość.

Jakie są przeciwwskazania?

Ciąża i karmienie piersią wyklucza terapię retinoidami. Również niektóre procesy leczenia dermatologicznego lub ogólnego wymagają przemyślanego planu terapii domowej i rozważenia, czy retinoidy będą wskazane, jednak przede wszystkim dokładny wywiad przed podjęciem terapii odpowie na pytanie, czy możemy stosować terapię retinoidami.

O czym pamiętać przy stosowaniu retinoidów?

Przed zabiegami na bazie kwasów należy odstawić retinoidy na 4-5 dni przed planowanym zabiegiem i włączyć po około 4-5 dniach po zabiegu. W okresie wakacji czy nawet urlopu przypominająco można stosować bardzo niskie stężenia, jednak cały czas bezwzględnie pamiętać o stosowaniu najwyższej ochrony UV oraz o reaplikacji filtrów. Takie modyfikacje stosowania retinoidów w zależności od pory roku, czy planów ekspozycji na słońce, najlepiej omawiać z lekarzem lub kosmetologiem.

Czy można łączyć retinoidy z witaminą C, niacynamidem, kwasami?

Tak. Ale zasada jest taka żeby nie robić tego w jednej procedurze pielęgnacyjnej czy nawet w tym samym dniu. Tu ważny jest dobrze ustalony plan zabiegowy oraz pielęgnacyjny, który układamy dla Pacjentów w naszym centrum.  Bardzo ważne, aby to  jaką pochodną witaminy C będziemy stosować, jaki kwas lub stężenia i formulacje innych dodatkowych preparatów dobierze kosmetolog lub lekarz. 

Copyright ⓒ 2018 Dermo | Polityka cookies | Logowanie

Designed by: