Retinol czy retinal? CZ.1 Co musisz o nich wiedzieć. Który lepszy? Czym się różnią?

mgr Elżbieta Anusiewicz | kosmetolog

Retinol i retinal to najbardziej znane pochodne witaminy A, które wykazują dużą skuteczność terapeutyczną, a kosmeceutyki na bazie retinoidów wykazują silne, wielokierunkowe działanie na szereg problemów skóry!   Ich regularne stosowanie powoduje jej widoczne odmłodzenie, rozjaśnianie przebarwień i skuteczne leczenie trądziku, co jest potwierdzone setkami badań naukowych i doświadczeniami pacjentów oraz kosmetologów.  Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na terapię reitnolem oraz retinalem, upatrując pewnych i spektakularnych rezultatów.

Aby jednak uzyskać jak najlepsze efekty, należy  dobrać najwłaściwszy produkt celowany w potrzeby skóry i dlatego warto poznać podstawowe różnice pomiędzy retinolem a retinalem i zawsze dokonać wyboru wspólnie z kosmetologiem lub dermatologiem. Dlaczego?

Czym różni się retinol od retinalu? Który będzie najlepszy dla mojej skóry?

Aby retinol mógł działać w naskórku, musi przekształcić się najpierw do retinaldehydu (retinalu), a następnie do kwasu retinowego, czyli formy aktywnej. Oznacza to, że retinaldehyd jest po prostu wyższą formą retinolu - jeśli zastosujemy tę formę w kosmetyku, musi przejść ona mniejszą ilość przemian chemicznych, dzięki czemu podczas konwersji nie traci tak dużo mocy działania. Jednak w praktyce obie formy są tak samo skuteczne, a poziom ich działania regulowany jest przez zastosowane stężenie. Retinoidy znajdziemy w pielęgnacji profesjonalnej, jak i domowej. Tu warto wskazać, że z racji na niższą stabilność cząsteczki retinalu vs retinolu, tylko najlepsze laboratoria tworzą skuteczne i stabilne formuły retinaldehydu i są wstanie udowodnić jego stabilność badaniami. Stąd współpraca z kosmetologiem jest niezmiernie ważna w zakresie doboru odpowiedniego preparatu.

W ramach zabiegów profesjonalnych, kontrolowanych, silnie złuszczających, stężenie retinolu może wynosić nawet 4-6%. Już w produktach do pielęgnacji domowej retinol stosowany jest w zakresie 0,1% – 1%, a retinal w o wiele mniejszej 0,01% – 0,1%, ponieważ ma 2,8x większą aktywność biologiczną. Stąd niższe stężenie, ale skuteczność na tym samym poziomie. Skoro zatem oba preparaty będą tak samo skuteczne, to na czym polega różnica? Ano nie tyle w sile, co sposobie działania na skórę, czyli warunkiem wyboru będzie odpowiednia kwalifikacja. 

Retinoidy wykazują pożądane działanie drażniące na skórę. Retinol znacznie większe niż retinal. Czasem silniejsze podrażnienie jest konieczne dla uzyskania efektu terapeutycznego, a czasem wręcz przeciwnie, dlatego choć retinal jest wyższą formułą, bywa, że potrzebujemy retinolu, a w pewnych okolicznościach to właśnie retinal daje nam większą skuteczność, szybsze działanie i możliwość zastosowania mniejszego stężenia przy takich samych efektach, a także właśnie mniejszy potencjał drażniący.  

W praktyce najczęściej wygląda to tak , że retinol dobieramy dla osób ze skórą grubszą, bardziej odporną, często w kierunku tłustej lub normalnej, która posiada wyższy poziom tolerancji na początkowe drażniące działanie retinolu, gdzie łagodne działanie retinalu nie dałoby finalnego, oczekiwanego efektu. Retinal jest za to najodpowiedniejszy dla skór wrażliwych, naczyniowych, często z problemem trądziku różowatego, lub włącza się go na początku "przygody z retinoidami" gdzie stopniowo chcemy zbudować tolerancję i uniknąć podrażnienia, a także jako podstawę stałej pielęgnacji domowej. Innymi słowy, ryzyko doboru preparatu na własną rękę może skutkować tym, że zbytnio i niepotrzebnie podrażnimy skórę retinolem lub zastosujemy zbyt łagodne działanie retinalu, które, nie dając dobrych efektów, zniechęci nas do wiary w skuteczną kosmetologię medyczną. Współpraca ze specjalistą to gwarancja bezpieczeństwa i sukcesu.

Czy maść z witaminą A (Retimax) zastąpi krem z retinolem?

Nie. Maść z witaminą A ( Retimax) bazuje na innej formule pochodnej witamiy A o nazwie PALMITYNIAN RETINYLU (Retinyl Palmitate). Jej główne zadanie to natłuszczenie, ochrona i regeneracja podrażnionej skóry. Nie jest to tak aktywna forma witaminy A jak retinol czy retinaldehyd.

Kiedy zacząć stosować produkty z retinolem/retinalem?

Jako profilaktykę  przeciwstarzeniową warto wdrożyć taką pielęgnację już powoli po 25 roku życia. Nie jest jednak przeciwwskazane stosowanie retinolu przy młodszych skórach łojotokowych czy trądzikowych –  ponieważ retinol doskonale redukuje powstawanie zaskórników, zmniejsza rogowacenie ujść przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych oraz hamuje rozwój bakterii, stąd jest bardzo często stosowany z terapii trądziku.

Czy retinol i retinal można stosować latem?

Tak, najlepszym dowodem jest to, że w obszarach świata, gdzie nie ma pory zimowej jak Kalifornia, czy Australia retinol i retinal wykorzystywane są szeroko do profilaktyki antiaging, jak i terapii trądzika. Słońce nie jest zatem bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania takich produktów. Jest przeciwwskazaniem względnym, co oznacza,  że stosując retinoidy skóra jest uwrażliwiona, lekko podrażniona, miejscami złuszczająca się, przesuszona. Taka skóra zawsze jest wrażliwsza na promieniowanie słoneczne, dlatego stosowanie retinolu i jego pochodnych musi być przede wszystkim odpowiedzialne. Wraz ze stosowaniem retinolu zalecane jest używanie filtrów przeciwsłonecznych (oczywiście powinno się to odbywać nawet, gdy nie stosujemy retinolu), ale wtedy szczególnie należy o tym pamiętać!

 Retinoidy to doskonałe  i skuteczne rozwiązanie dla zdrowia i piękna skóry, pod warunkiem, że są stosowane zgodnie ze wskazaniami, prawidłowo dobrane, a to może odbyć się tylko na drodze odpowiedniej kwalifikacji do terapii. Dlatego przed wyborem takiej pielęgnacji koniecznie rozpocznij współpracę z doświadczonym kosmetologiem, który pozna Twoją skórę i będzie mógł kontrolować jej kondycję do czasu ustabilizowania pielęgnacji.

 

Copyright ⓒ 2018 Dermo | Polityka cookies | Logowanie

Designed by: