Jak walczymy z naczynkami?

Skóra naczyniowa to z całą pewnością skóra wrażliwa i wymagająca. Jednak objęta szczególną troską, odpowiednią terapią i bardzo konsekwentną pielęgnacją może widocznie wzmocnić się i odwdzięczyć pięknym wyglądem. W tym artykule opowiemy, jak wyleczyć zaostrzone objawy i przeciwdziałać nawrotom.

 

PROBLEMY SKÓRY NACZYNIOWEJ

1. TELEANGIEKTAZJE

Potocznie nazywane są popękanymi naczynkami i stanowią częsty problem medyczny. Obserwujemy ich występowanie w okolicy twarzy, na dekolcie i nogach. 

Złotym standardem w leczeniu teleangiektazji jest laseroterapia wykorzystująca zjawisko fototermolizy, czyli selektywnego pochłaniania energii świetlnej i jej zamiany na ciepło. Jak to działa? Energia świetlna zaabsorbowana przez hemoglobinę, zamieniona zostaje na ciepło a naczynie osiąga temperaturę, która pozwala na jego zamknięcie. W efekcie naczynie krwionośne ulega obkurczeniu i zarastaniu - innymi słowy - zostaje widocznie usunięte. 

W zależności od lokalizacji poszerzonego naczynka, jego wielkości dobiera się odpowiedni laser (Nd:Yag lub Dye-VL). Pojedyncze teleangiektazje zanikają już po jednym zabiegu. W przypadku większych naczynek ( tzw. pajączków) zazwyczaj wykonujemy serię około trzech zabiegów w odstępach 3-4 tygodni, a skuteczność laserowego zamykania naczynek jest bardzo duża.

2. RUMIEŃ

Rumień twarzy charakteryzuje się dość jednolitym zaczerwieniem pewnych okolic skóry twarzy. Osobom z rumieniem trudno jest ukryć swoje uczucia, ponieważ natychmiast pojawia się na policzkach charakterystyczne zaczerwienienie. Poszczególne naczynia są widoczne tylko w dużym powiększeniu, ale jest ich więcej niż w normalnej skórze stąd zaczerwienienie. Rumień jest wynikiem przewlekłego działania słońca na skórę (fotostarzenie), pewnej skłonności uwarunkowanej czynnikami dziedzicznymi lub w przebiegu niektórych chorób skóry np. w trądziku różowatym.

W leczeniu rumienia stosuje się naświetlania laserem Dye-VL który jest wąskopasmowym, pulsacyjnym źródłem światła. Najczęściej wykonujemy serię kilku zabiegów co 3-4 tygodnie, a zmniejszenie zaczerwienienia skóry następuje stopniowo w miarę wykonywanych zabiegów. Po zabiegu usuwania rumienia twarzy obserwujemy chwilowe, nasilone zaczerwienienie skóry, co jest normalnym zjawiskiem ustępującym do kilku godzin.

3. NACZYNIAKI RUBINOWE

Występują bardzo często, a ich ilość nasila się wraz z wiekiem. Zwykle mają wygląd kopulastych, czerwono zabarwionych wykwitów o średnicy od jednego do kilku milimetrów. Choć pierwsze tego typu zmiany mogą zdarzyć się już u osób po 30 r.ż., ich znaczne nasilenie występuje po 60 roku życia. Uważa się, że przyczyną ich powstawania są zmiany hormonalne, geny, a także kontakt z niektórymi substancjami chemicznymi. Zmiany te nie są groźne, mogą być jednak uciążliwe, gdy znajdują się np. w okolicy ocierania się bielizny o skórę lub na często golonych obszarach ciała. Dla niektórych pacjentów stanowią one również problem natury estetycznej. W takiej sytuacji najskuteczniejszym sposobem pozbycia się naczyniaków skórnych będzie ich laserowe usuwanie.

Zabieg laserowego zamykania naczynek jest praktycznie bezbolesny, dzięki innowacyjnemu systemowi chłodzenia głowicy Nd:Yag i Dye-Vl. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego, które obkurczając naczynia, prowadzi do obniżenia skuteczności zabiegu. W momencie oddziaływania wiązki lasera na skórę może być odczuwalne lekkie ukłucie lub pieczenie. Zabieg trwa w zależności od obszaru od 15-40minut. Po zabiegu w miejscu działania lasera widoczne jest zaczerwienienie, obrzęk i ewentualnie drobne strupki. Zmiany ustępują do kilku dni. 

ZALECENIA PO ZABIEGU

Bezpośrednio po zabiegu miejsce poddane działaniu lasera może być zaczerwienione i obrzęknięte, a pacjent odczuwa ciepło. Powyższe objawy utrzymują się przez kilka dni. Po zabiegu, przez 30 dni, konieczna jest fotoprotekcja SPF50+. Przez minimum dwa tygodnie nie należy stosować leków i kosmetyków zwiększających wrażliwość skóry na światło. Należy ponadto unikać intensywnych ćwiczeń fizycznych, gorących kąpieli, korzystania z sauny, solarium, picia alkoholu i gorących kąpieli przez siedem dni. Czynności te powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych.

PROFILAKTYKA 

Usunięcie zmian naczyniowych, nawet najskuteczniejsze to wstęp do prawidłowej profilaktyki, na którą składa się niezwykle sumienna, codzienna ochrona przeciwsłoneczna ( nie tylko po zabiegach, czy latem,  ale na całe życie!), odpowiednia pielęgnacja i okresowe stosowanie zabiegów pielęgnacyjnych we współpracy z kosmetologiem.

Planując pielęgnację, dobieramy preparaty bogate w witaminy C i K, kwas azelainowy, czy niacynamid. Uwzględniamy wzmacnianie naczyń, ale także dodatkowe potrzeby skóry, konstruując konkretny plan działania. Zależy nam również na wzmocnieniu bariery hydrolipidowej skóry, co wrażliwą skórę naczyniową uzbroi… w siłę, a Tobie pozwoli uwierzyć w skuteczność terapii i pielęgnacji. 

Tak, wymaga to konsekwencji i cierpliwości, ale naprawdę warto!

REJESTRACJA: +48530849859

 

 

Copyright ⓒ 2018 Dermo | Polityka cookies | Logowanie

Designed by: