Dezynfekcja a pielęgnacja dłoni

W czasie epidemii szczególne znaczenie przybiera mycie i higiena rąk, a zatem... większa suchość i ryzyko podrażnienia!

Jak radzić sobie z objawami podrażnienia skóry po środkach dezynfekujących, jednocześnie wiedząc że nie można z tego rezygnować? Jak bezpieczeństwo połączyć z troską o skórę dłoni? Amerykańskie Stowarzyszenie Dermatologów opracowało kilka prostych wskazówek:

1. Myj ręce mydłem pod bieżącą wodą min. przez 30 sekund, starannie mydląc przestrzenie pomiędzy palcami i wokół paznokci.
Pacjentom ze skłonnością do alergii skórnych albo ze skórą wrażliwą poleca się stosowanie do mycia syndetów kosmetycznych. Są to substancje myjące, które nie zawierają mydła, ale bardzo dokładnie oczyszczają skórę.

2. Osusz ręce ręcznikiem lub ciepłym powietrzem.
Jest to ważne z dwóch powodów: po pierwsze, drobnoustroje łatwiej przenoszą się między mokrymi rękami. Po drugie, sama woda ma działanie wysuszające na skórę, zmniejszając zawartość naturalnych olejów w skórze podczas parowania, a tym samym osłabiając barierę ochronną skóry.

3. Nałóż na dłonie krem, a wmasowując go, pamiętaj również o opuszkach palców i paznokciach.
Sucha, podrażniona skóra to zaproszenie dla drobnoustrojów i alergenów, a stosowanie kremów nawilżających/ barierowych pomaga w zwalczaniu suchości. Można również stosować emolient na dłonie przez noc pod bawełnianymi rękawiczkami.

4. Dermatolodzy sugerują, aby był to krem zawierający oleje mineralne lub parafinę, bezzapachowy.
Jakich składników aktywnych szukać? D-panthenol, witamina A oraz E, parafina, masło shea, wazelina, gliceryna, alantoina, mocznik, ceramidy, cholesterol. Bardzo dobrze będą się sprawdzały wszelkie produkty do regeneracji uszkodzonej skóry z serii CICA ( cicaplast, cicabio,cicalfate ) 

5. Jeśli używasz płynu dezynfekującego, użyj kremu od razu po zdezynfekowaniu i wysuszeniu skóry.
WHO rekomenduje dezynfekcję opartą na co najmniej 60% zawartości alkoholu, a to w znaczący sposób zwiększa suchość i podrażnienie skóry.

 

Zwalczenie suchości skóry i jej szorstkości wymaga długotrwałej pielęgnacji. Natłuszczenie skóry, obok nawilżania, jest jedną z najistotniejszych zasad postępowania w przypadku objawów suchości i podrażnienia.

Jeżeli pomimo stosowania kremów barierowych…

rozwijają się cechy wyprysku/egzemy (ból, świąd, pęcherzyki, pęknięcia, stan zapalny) leczenie jest typowe dla wyprysku kontaktowego i opiera się na leczeniu miejscowym. Stosujemy głównie maści kortykosteroidowe, w zależności od stanu wyjściowego wybieramy siłę działania od średniego do bardzo silnego ( mometazon, betametazon, dezoksymetazon i klobetazol). Oprócz tego zaleca się stosowanie kremów i aerozoli, szczególnie na sączące się zmiany. Rodzaj zastosowanego podłoża warunkuje zdolność do pokonania bariery, jaką stanowi skóra oraz decyduje o dostarczeniu leku do receptora. Podłoża maściowe, które zwiększają uwodnienie warstwy rogowej, a tym samym i penetrację, są stosowane na ogniska hiperkeratotyczne, z tendencją do lichenifikacji. Kremy hydrofilne i aerozole, słabiej penetrują skórę i są zalecane w przypadkach aktywnego stanu zapalnego skóry, z tendencją do wysięku.

Bezpieczeństwo to podstawa, dlatego sumiennie postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi dezynfekcji rąk, ale pamiętaj o tym, co możesz zrobić, aby zapewnić skórze zdrowie i komfort i bądź w tym równie systematyczna.

Pozdrawiam

Dr n.med. Karolina Hadasik

Copyright ⓒ 2018 Dermo | Polityka cookies | Logowanie

Designed by: